Bu bir başlıktır

in_cods_keepingYine uzun bir aradan sonra birlikteyiz muhabbetine girmeyeceğim ama şaka maka baya oldu :) Efendim sizlere şu ara uğraştığım şeylerden bahsedip daha sonra yapmak istediklerimi anlatarak bu güzel yazıyı sonlandırmayı düşünüyorum. Evet düşünüyorum.

Yazılım hayatım boyunca -böyle diyince bi 10 yılı devirmişim gibi geldi- bir şekilde karşılaşmadığım -belki de kaçtığım- web programlamaya artık “balıklama” diye tabir edilebilecek bir şekilde girmiş bulunuyorum. Temel olarak bazı farklılıkları olsa da en nihayetinde yazdığınız bir program, o yüzden fazla kasmadım -yazarın kendine notu: hadi lennn-. Web programlamaya girdik peki bu adam ne yaptı? Ne yaptıysa Python’la yaptı. Evet efendim yaptığımız web projelerinde Python kullanıyoruz. Tek başına değil tabi ki. Python’la birlikte web projeleri geliştirmek için -çeşitli ortamlarda da çığırtkanlığını yaptığım- webpy çatısını kullanıyoruz. Tanımında da yazdığı gibi (Lightweight Web Framework) kendisi -django’ya inat- sade ve kullanışlı bir çatıdır. Çatı demişken bir diğer harika çatı daha kullanıyoruz, o da jQuery. Bundan sonraki yazılarımda bu ikiliden çok söz etmeyi düşünüyorum.

Eveeet, gelelim planlara. İşe pythonturk.com’u Python ile yazarak başlamayı düşünüyorum. WordPress zaten var, gayet de başarılı bir sistem, bu Amerika’yı yeniden keşfetme isteği niye? Efendim WordPress işimi görmediği için ya da yeterli olmadığı için yapmıyorum bu siteyi, madem Python ile web programlamadan bahsedeceğiz bundan sonra ee bi zahmet kendi çöplüğümüzü de buna uygun hale getirelim ama dimi. Öyle çok alengirli şeyler olmayacak zaten, hedefi büyük tutupta başlayamama sendromu yaşamak istemiyorum. İlk olarak yazı girebileceğim bir admin paneli, ve yazılara yorum yapabilme seçeneği olacak. Listeleme, arama işlemlerini dahi sonraya bırakıyorum. Yazı ve yorum girebilecek hale geldiğinde siteyi yayına sokacağım. Akşamları işten sonra kodlayacağım siteyi -bu da patronuma ek bilgi olsun, patroncuğum gördüğün üzere akşamları sitemi kodlayacağım, eve iş getirmek falan yok ona göre -, hatta bu yazıyı yazdıktan sonra css bakmaya başlıyorum -tavsiye edebileceğiniz güzel css’ler olursa beklerim-. Sade mavi ağırlıklı birşey düşünüyorum, bakalım gelişmeleri paylaşırım yine burdan.

Şimdilik benden bu kadar, kalın sağlıcakla…

5 thoughts on “Bu bir başlıktır”

 1. Hain okuyucu dedikleri bu olsa gerek :) Benim tam da desteğe, ilgiye ihtiyaç duyduğum bu dönemde iş mi şimdi bu yaptığın Uğur :)
  Yok yok bu sefer öyle olmayacak, en temel haliyle bir şeyler yapıp koyacağım, daha sonra süreç içerisinde geliştirmelerini yapacağım.

 2. Size bu güzel hedefinizde başarılar dilerim. Yalnız sormak istediğim bir iki soru var.
  1. DB olarak ne kullanmayı düşünüyorsunuz?

  2. Veri tabanı yapısını bizimle paylaşır mısınız?

  3. Kodun lisansı ne olacak ?

  4. Wiki desteği olacak mı?

  5. Bir proje planınız var mı? Milestonlar neler, ne zaman ilk halini görebileceğiz ?

  6. Sizce sizin patronunuz gerçekten bu konuda size destek olabilir mi? Kendisi kodlamadan anlıyor mu?

  Teşekkürler, saygılarımla..

 3. Merhaba Çağatay, sorularına cevap vermeye çalışayım.

  1- DB olarak Firebird kullanacağım.

  2- Veri tabanı yapısı dediğin Id, Defi işte başka bişey yok :)

  3- Burada yayınladığım tüm kodların lisansında olduğu gibi GPL olacak, çalıp çırpmak serbest.

  4- Wiki, Piki, Tiki tüm destekleri buradan vermeyi planlıyorum.

  5- Bir aksilik çıkmazsa bu hafta içinde siteyi yayına sokmayı planlıyorum.

  6- Patronum her daim destek oluyor bana, ne öğrendiysem ondan öğrendim, onun varlığı bile bir destek benim için. Bunları görüpte patronuma yağ çektiğimi falan sanabilirsiniz ama merak etmeyin patronumun bu blogtan haberi yok.

  PS: Tesadüfün böylesi, patronumun da adı Çağatay :)

 4. Senden bir hareket görmek iyi oldu:))

  Benden de bir soru.Neden Firebird ? Neden mysql değil ?

  Neden Python ile yazılmış bir ton blog varken baştan yazmak ?

  Mobil sayfan olacakmı ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *