QFile::seek: IODevice is not open

iodeviceerrorPyQt ile gif oynatıyorsunuz ve uygulamanız bir yerinde QFile::seek: IODevice is not open gibi bir hata verip kilitleniyor ve siz google amcaya nedir bunun sebebi diye sorup buraya geliyorsunuz, merak etmeyin doğru yerdesiniz :) Yapmanız gereken gif dosyası movie nesnesine yüklenirken bütün framelerin cachlenmesini sağlamak. Bu da şöyle oluyor:

self.movie.setCacheMode(QtGui.QMovie.CacheAll)

vee hatadana eser yok..

Sloganımızı da söyleyelim: “Exceptionsız günler sizinle olsun..”

Python ile dosyaya veri yazma

Python ile geliştirdiğim sunucu ve istemci şeklinde çalışan bir uygulamam var. Sunucudan istemciye içeriği binary olan bir dosya transferi yapıyorum. Linux üzerinde denediğimde dosyayı gayet başarılı bir şekilde kaydediyor ancak windows’ta denediğimde dosya hasarlı görünüyor, gelen dosyanın boyutuyla sunucudan gönderdiğim dosyanın boyutu da tutmuyor (istemcideki dosya daha büyük oluyor). Bu durumu görünce “işte çözülmesi gereken harika bir problem, ollleeyyy” naraları ile başladım didiklemeye (bunun öncesinde windows’a ettiğim küfürleri yazmıyorum). Sonra farkettim ki tek suç windows’un değilmiş, dosyayı binary modda açmam gerekiyormuş. Aslında çok bilinmedik bir şey değil, başlangıçta kaçırmışım ve Linux’ta sorun çıkarmaması çözümü görmemi zorlaştırmış biraz. Neyse olur da sizin de başınıza gelir belki diye buraya not düşüyorum. Demedi demeyin :)

f = open("temp.gif", "wb")

Kalın sağlıcakla..

PyQt harikaları

Merhaba PyQt harikaları yazı dizimize hoş geldiniz, bu arada başlık iddialı olmuş biraz ama hak ediyor bence. Bu ara fırsat buldukça bir dizi halinde PyQt ile yapabileceğiniz “değişik” ve “işlevsel” şeylerden bahsedeceğim. İlki bu yazı, gelen tepkileri beğenirsem diğerlerini de yazarım, +rep’lerinizi bekliyorum :) Hemen senaryomuza geçelim. Bir resim gösterici uygulaması geliştiriyorsunuz ama uygulamanızın normal pencere şeklinde görünmesini istemiyorsunuz, formunuzun çerçeve şeklinde olmasını ve içinde resimlerinizin görünmesini istiyorsunuz. PyQt ile çok kolay. Pencerenizi herhangi bir çizim programıyla çizin ve gerisini PyQt’ye bırakın.

Örnek uygulamayı vermeden önce içeriğinden bahsedeyim, örneğimizde ana formumuz, kapatma ve minimize butonları ile ileri – geri butonlarını gösteren toplam 5 adet resim bulunmakta. Amacım pencere dekorasyonunu göstermek olduğu için resim gösterme kısmını yazmadım.

Anlatımı kodun içerisinde uygun yerlerde açıklama satırları ile yaptım. Kafanıza takılan, anlamadığınız bir kısım olursa sormaktan çekinmeyiniz.
Kodumuz şöyle:
Continue reading “PyQt harikaları”

PyQt & Animated Gif Macerası..

Python – PyQt birlikteliğinden swf oynatma yeteneği çıkmayınca geliştirdiğim uygulamada dinamik olarak güncellenebilen bir alanda animated gif oynatmaya karar verdik. Qt ile bunun oluru nedir diye baktığımda pek de zor olmadığını gördüm.

Özetle şöyle:
Önce bir QMovie nesnesi oluşturuyorsunuz, oynatacağınız gif’i QMovie nesnesini oluştururken belirtiyorsunuz. Daha sonra bir QLabel oluşturup setMovie metoduna oluşturduğunuz QMovie nesnesini veriyorsunuz. Son olarak oluşturduğunuz QMovie nesnesinin start() metodunu çağırarak gif’i oynatıyorsunuz. Mantık olarak çok basit olmakla birlikte bir türlü çalıştıramadım. Hata da vermiyor, bir derdi var belli, çok da küçük bişey ama bir türlü göremiyorum. Deneme için oluşturduğum kod aşağıda, oynatmaya çalıştığım gif dosyası da burada. Programı deneyip sonucu bana bildirirseniz çok sevinirim.

Çalıştığım sistem özellikleri:

Pardus 2008.2
PyQt 4.4.4

Cevap:
Aşağıdaki kodda bulunan movie nesnesini self‘e bağlayınca çalıştı. QMovie nesnesinin neden class’a bağlı global bir değişken olarak tanımlanması gerektiğini anlamış değilim. Bu örnek de böyle bir hatayla karşılaşanlar olursa diye dursun burada.

# -*- coding: utf-8 -*-
from PyQt4 import QtCore, QtGui
import sys
 
class Ui_MainWindow(object):
  def setupUi(self, MainWindow):
   MainWindow.setObjectName("MainWindow")
   MainWindow.resize(800, 600)
   self.centralwidget = QtGui.QWidget(MainWindow)
   self.centralwidget.setObjectName("centralwidget")
   self.label = QtGui.QLabel(self.centralwidget)
   self.label.setGeometry(QtCore.QRect(210, 90, 351, 231))
   movie = QtGui.QMovie("progress.gif")
   self.label.setMovie(movie)
   movie.start()
 
   """
 
   ** PyQt sürümünüzün gif destegi olup olmadigini commentleri kaldirarak gorebilirsiniz
 
   formats = QtGui.QImageReader.supportedImageFormats ()
   for i in formats:
     print i
 
   """
 
   self.label.setObjectName("label")
   MainWindow.setCentralWidget(self.centralwidget)
   self.menubar = QtGui.QMenuBar(MainWindow)
   self.menubar.setGeometry(QtCore.QRect(0, 0, 800, 29))
   self.menubar.setObjectName("menubar")
   MainWindow.setMenuBar(self.menubar)
   self.statusbar = QtGui.QStatusBar(MainWindow)
   self.statusbar.setObjectName("statusbar")
   MainWindow.setStatusBar(self.statusbar)
 
   self.retranslateUi(MainWindow)
   QtCore.QMetaObject.connectSlotsByName(MainWindow)
 
  def retranslateUi(self, MainWindow):
   MainWindow.setWindowTitle(QtGui.QApplication.translate("MainWindow", "MainWindow", None, QtGui.QApplication.UnicodeUTF8))
 
if __name__ == "__main__":
  app=QtGui.QApplication(sys.argv)
  window=QtGui.QMainWindow()
  ui=Ui_MainWindow()
  ui.setupUi(window)
  window.show()
  sys.exit(app.exec_())

Adam asmaca

Uzuuun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Buraya her yazdığımda utanıyorum nedense. Bir önceki yazının üzerinden uzun bir süre geçmiş oluyor çünkü. Ama utanıyorum bu size bir anlam ifade ediyordur umarım :)

Tezimin içinde kullandığım bir oyundu adam asmaca. Kodu satır satır açıklamayacağım. Önemli gördüğüm yerlerde açıklama satırları kullandım. Uygulamayı Nokia 6300′da denedim sorunsuz çalışıyor. Kendi telefonunuzda canvas çizimlerinde kaymalar olursa (-ki olacağını sanmıyorum oranlama yapacak şekilde ayarladım) koordinatları ona göre değiştirirsiniz.

Kullandığım teknolojiler:

 • IDE: NetBeans (mobil pack)
 • OS: Pardus
 • Dil: Java(J2Me)

Kodlar çok uzun olduğu için buraya koymayacağım, jar dosyasını (telefonunuza kuracağınız dosya) buradan, kaynak kodunu (ek dosyalarla birlikte) buradan indirebilirsiniz.