j2me için ne gerekli?

Merhaba. Ne zamandır j2me ile ilgili bir şeyler yazmak istiyordum. Bugün tam yazmaya karar verdim daha sonra j2me ile ilgili giriş seviyesinde bir şey yazmadığımı fark ettim. Bu yazıyı da o açığı gidermek için yazıyorum. Ancak fazla uzun tutmak niyetinde değilim. J2me ile programlama yaparken neleri kullandığımdan bahsedip asıl yazmak istediğim yazıya uzun bir atlama yapmak istiyorum.

J2me ile program yazarken NetBeans idesini kullanıyorum.

Kullandığım temel özellikleri:

  • Görsel tasarım (visual design)
  • Hata ayıklama (debugger)
  • Kod tamamlama (code completion)

Buradan son sürümünü indirip kurabilirsiniz.

* Pardus kullanıyorsanız ve kurulumda hata ile karşılaşıyorsanız, kuruluma geçmeden önce konsolda

LC_ALL=C

komutunu verip kurmayı deneyin.

Girişi yaptık ya gerisi gelir artık, zor olanı hallettik :)

Diğer yazıda görüşmek üzere, bu arada siz de Özgür Kalın..

Ev yapımı şifreleme

lock-and-key-icon-thumb355812Merhaba.Bugün size Python ile ev yapımı şifreleme nasıl yapılır ondan bahsedeceğim. Ev yapımı şifrelemeden neyi kastettiğimi yazının devamında daha rahat anlayacaksınız.(Not: Yazar girişte başlığı kullanarak merak uyandırmaya çalışmış ve okuyucuyu yazının devamını okuması için teşvik etmeye çalışmıştır).Programı görmeden önce size bu programı nerede kullanabileceğinizden bahsedeceğim, programın bu bilgiyle incelendiğinde daha kolay anlaşılacağını düşünüyorum.

Bir uygulama geliştirdiniz. Uygulamanız kullanıcı adı ve şifre girişi gerektirmekte ve siz de bu kullanıcı adını ve şifreyi kullanıcının bilgisayarında tutmak durumundasınız. Sadece bir kullanıcının kullanıcı adı ve şifresini tutmak içinde veritabanı kullanmak istemiyorsunuz. Bu durumda bu bilgileri bir dosyada tutmanız gerek. Buraya kadar her şey normal. Sorun bu bilgileri o dosyada nasıl tutacağınız. Bir dosya oluşturup içerisine pattadanak (böyle mi yazılıyor bu?) yazacak değilsiniz. Bu kadarla da kalmıyorsunuz programınız kullanıcınızın izni dışında 3. şahıslar tarafından kopyalandığında da o 3. şahıs programını çaldığı kullanıcınızın bilgileri ile giriş yapamasın istiyorsunuz, yok artık!!! İşte bu yazıda böyle bir ihtiyaç durumunda kullanabileceğiniz bir şifreleme yönteminden, kendi verdiğim isimle “Ev Yapımı Şifreleme” den bahsedeceğim.

Çok konuştuk, kodu görelim. Önce kodun tamamını verip daha sonra parça parça açıklamasını vereceğim.
Continue reading “Ev yapımı şifreleme”