Paylaşımcı Mikrosoft!

20 Aralık 2007 itibariyle Özgür Bilgi Protokolü Kurumu (Protocol Freedom Information Foundation,PFIF) – çevirirken hata yapmış olabilirim- microsoft ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre microsoft, windows server çalışma grubu ürünleri ile ilgili tüm protokol belgelerini paylaşacak. Bunun anlamı birçok özgür yazılımın (örneğin Samba) microsoft ürünleriyle bağlantısı kolaylaşacak.

Peki microsoft bu atılımı neden yaptı? Özgür yazılıma destek mi veriyor yoksa? Tabii ki hayır. Avrupa Komisyonu’nun 24 Mart 2004′te verdiği kararla microsoft bunu yapmak zorunda bırakılmıştır. Kararın akabinde microsoft temyize gitmiş ancak 17 Eylül 2007′de dava sonucu kesinleşmiştir.

PFIF microsoft’a bir kerelik ödeyeceği 10.000 avronun ardından bu belgeler Samba projesinde kullanılabilecek. Bilindiği Samba özgür bir yazılım olduğu ve GPL ile lisanslandığı için diğer kullanıcılar/gruplar Samba’nın içerisinden microsoft’a hiçbir lisans ücreti ödemeden bu belgelere ulaşabilecekler.

Burdan şu mübarek bayram gününde Allah’tan bill amcaya sabır diliyorum. Dolarları eksildi biraz morali bozuktur bu ara. Şu mübarek günlerde küslük olmazmış derler, neyse bill büyüklük bizde kalsın öp elimizi de barışalım…

Bu arada Samba’yı bilmeyenler için kısaca anlatayım. Samba, LINUX-UNIX işletim sistemleri ile Windows NT ve Windows 9X işletim sistemleri arasındaki iletişimi sağlayan bir uygulamadır. Linux yüklü bir makinada Samba üzerinden ağdaki windows makinalara ulaşabilir, yazıcı ve dosya paylaşımında bulunabilirsiniz.

Haberin kaynağı

PyS60 Kurulum

Mobil uygulama örneklerine geçmeden Python’u telefonumuza nasıl kuracağımızı anlatmakta fayda var diye düşündüm.

Öncelikle telefonunuzun hangi nesil olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Şu adresten öğrenebilirsiniz. Developer Platform başlığından telefonunuzun hangi nesil olduğunu ve özellik paketini öğrendikten sonra bu adresten python yourmlayıcısını ve yorumlayıcı arayüz dosyalarını indirmeniz gerekli.

Bir örnekle anlatırsak daha açıklayıcı olur diye düşünüyorum.
Telefonumun özellikleri: 2nd Edition Feature Pack 2 olsun.
İndireceğim dosyalar:
PythonForS60_1_4_1_2ndEdFP2.SIS
PythonScriptShell_1_4_1_2ndEdFP2.SIS

Bu dosyaları telefonunuza gönderip kurduktan sonra ana menünüze Python simgesinin yerleştiğini göreceksiniz.

Programı çalıştırdığınızda menüden Interactive Console‘u seçip etkileşimli yorumlayıcı ile python kodu yazabilirsiniz, daha önce kaydettiğiniz python kodlarını çalıştırmak istiyorsanız Run Python Script menü elemanını seçebilirsiniz.

Fırsat buldukça üzerinde çalıştığım örnek programları buradan sizlerle paylaşacağım.

Kalın sağlıcakla.