İlk Python yazısıdır, önemlidir…

Eveeet.. 26.05.07 saat 12:43 itibariyle python’a başlamış bulunuyorum. Hepimize hayırlı uğurlu olsun.Python’a pat diye girmek istemedim.Önce nette araştırdım, nasıl bir dildir, hangi ideler mevcuttur, python’la neler yapılmıştır, bu dille ilgili kaynaklar nelerdir? Daha sonra hazırlık aşamasını biraz uzattığımı fark ettim, yeni bir dil öğrenmeye başlama korkusu diyebiliriz buna, acaba java ile devam mı etsem sorusunu sordum kendime ve o anda vazgeçtim bu fikirden.Hayır kendime söz vermiştim ve python’u öğrenicektim. Ve bu akşam oturdum bilgisayarımın başına netten indirdiğim Dive into Python’la birlikte Kate’i açıp başladım bu serüvene..

Önce python’un nasıl bir dil olduğu ile başladım işe.Acelecilik yapıp direk programlama kısmına atlamak istemedim. Zira sindire sindire ilerlemek istiyordum.Her programlama dilinde olduğu gibi python’da da fonksiyonlar(metot,modül gibi isimleri de mevcut) vardı ve şöyle tanımlanıyordu:

def fonksiyon_adi(parametreler):

Mesela;

def bul(sayi):

Evet burada “bul” adında bir fonksiyon tanımladık ve “sayi” diye bir parametresi olduğunu belirttik.Birden fazla parametre almasını istiyorsak aralarına bir virgül “,” koymamız yeterli.Hepsi bu!

Fonksiyonlarda özellikle geri döndürmek için bir veri tipi tanımlamanız gerekmez. Aslında bir veri geri döndürmenizde gerekmez. Bu tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Eğer siz return komutunu kullanmazsanız fonksiyon otomatik olarak python için null değer olan None değerini döndürecektir.

Fonksiyonlarda tanıttığımız argümanlar örneğin bul(sayi) tanımlamasındaki sayi belirli bir veri tipi olarak tanımlanmamıştır. Python’da böyle bir tanımlama söz konusu değildir.Python’da herşey bir nesnedir ve bunların tipleri atandıkları ilk değerlerine bağlı olarak belirlenir, önceden bir tanımlama yapmanız gerektirmez. Python’un bu özelliğinin programcıya ayrı bir özgürlük alanı oluşturduğunu düşünüyorum.Ayrıca Python’da da Java’da olduğu gibi Integer bir değeri convert etmeden String bir değer gibi kullanamazsınız.

Şu an saat 01:45 olmasından ve yarın 8′de kalkıp gönüllü olarak çalıştığım bir projedeki görevime gitmem gerektiği için burada ara veriyoruz,umarım yarın en geç öbür gün yazıma devam etme fırsatı bulurum.

Kalın sağlıcakla…