Adam asmaca

Uzuuun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Buraya her yazdığımda utanıyorum nedense. Bir önceki yazının üzerinden uzun bir süre geçmiş oluyor çünkü. Ama utanıyorum bu size bir anlam ifade ediyordur umarım :)

Tezimin içinde kullandığım bir oyundu adam asmaca. Kodu satır satır açıklamayacağım. Önemli gördüğüm yerlerde açıklama satırları kullandım. Uygulamayı Nokia 6300′da denedim sorunsuz çalışıyor. Kendi telefonunuzda canvas çizimlerinde kaymalar olursa (-ki olacağını sanmıyorum oranlama yapacak şekilde ayarladım) koordinatları ona göre değiştirirsiniz.

Kullandığım teknolojiler:

  • IDE: NetBeans (mobil pack)
  • OS: Pardus
  • Dil: Java(J2Me)

Kodlar çok uzun olduğu için buraya koymayacağım, jar dosyasını (telefonunuza kuracağınız dosya) buradan, kaynak kodunu (ek dosyalarla birlikte) buradan indirebilirsiniz.

j2me için ne gerekli?

Merhaba. Ne zamandır j2me ile ilgili bir şeyler yazmak istiyordum. Bugün tam yazmaya karar verdim daha sonra j2me ile ilgili giriş seviyesinde bir şey yazmadığımı fark ettim. Bu yazıyı da o açığı gidermek için yazıyorum. Ancak fazla uzun tutmak niyetinde değilim. J2me ile programlama yaparken neleri kullandığımdan bahsedip asıl yazmak istediğim yazıya uzun bir atlama yapmak istiyorum.

J2me ile program yazarken NetBeans idesini kullanıyorum.

Kullandığım temel özellikleri:

  • Görsel tasarım (visual design)
  • Hata ayıklama (debugger)
  • Kod tamamlama (code completion)

Buradan son sürümünü indirip kurabilirsiniz.

* Pardus kullanıyorsanız ve kurulumda hata ile karşılaşıyorsanız, kuruluma geçmeden önce konsolda

LC_ALL=C

komutunu verip kurmayı deneyin.

Girişi yaptık ya gerisi gelir artık, zor olanı hallettik :)

Diğer yazıda görüşmek üzere, bu arada siz de Özgür Kalın..