PyQt harikaları

Merhaba PyQt harikaları yazı dizimize hoş geldiniz, bu arada başlık iddialı olmuş biraz ama hak ediyor bence. Bu ara fırsat buldukça bir dizi halinde PyQt ile yapabileceğiniz “değişik” ve “işlevsel” şeylerden bahsedeceğim. İlki bu yazı, gelen tepkileri beğenirsem diğerlerini de yazarım, +rep’lerinizi bekliyorum :) Hemen senaryomuza geçelim. Bir resim gösterici uygulaması geliştiriyorsunuz ama uygulamanızın normal pencere şeklinde görünmesini istemiyorsunuz, formunuzun çerçeve şeklinde olmasını ve içinde resimlerinizin görünmesini istiyorsunuz. PyQt ile çok kolay. Pencerenizi herhangi bir çizim programıyla çizin ve gerisini PyQt’ye bırakın.

Örnek uygulamayı vermeden önce içeriğinden bahsedeyim, örneğimizde ana formumuz, kapatma ve minimize butonları ile ileri – geri butonlarını gösteren toplam 5 adet resim bulunmakta. Amacım pencere dekorasyonunu göstermek olduğu için resim gösterme kısmını yazmadım.

Anlatımı kodun içerisinde uygun yerlerde açıklama satırları ile yaptım. Kafanıza takılan, anlamadığınız bir kısım olursa sormaktan çekinmeyiniz.
Kodumuz şöyle:
Continue reading “PyQt harikaları”

Paylaşımcı Mikrosoft!

20 Aralık 2007 itibariyle Özgür Bilgi Protokolü Kurumu (Protocol Freedom Information Foundation,PFIF) – çevirirken hata yapmış olabilirim- microsoft ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre microsoft, windows server çalışma grubu ürünleri ile ilgili tüm protokol belgelerini paylaşacak. Bunun anlamı birçok özgür yazılımın (örneğin Samba) microsoft ürünleriyle bağlantısı kolaylaşacak.

Peki microsoft bu atılımı neden yaptı? Özgür yazılıma destek mi veriyor yoksa? Tabii ki hayır. Avrupa Komisyonu’nun 24 Mart 2004′te verdiği kararla microsoft bunu yapmak zorunda bırakılmıştır. Kararın akabinde microsoft temyize gitmiş ancak 17 Eylül 2007′de dava sonucu kesinleşmiştir.

PFIF microsoft’a bir kerelik ödeyeceği 10.000 avronun ardından bu belgeler Samba projesinde kullanılabilecek. Bilindiği Samba özgür bir yazılım olduğu ve GPL ile lisanslandığı için diğer kullanıcılar/gruplar Samba’nın içerisinden microsoft’a hiçbir lisans ücreti ödemeden bu belgelere ulaşabilecekler.

Burdan şu mübarek bayram gününde Allah’tan bill amcaya sabır diliyorum. Dolarları eksildi biraz morali bozuktur bu ara. Şu mübarek günlerde küslük olmazmış derler, neyse bill büyüklük bizde kalsın öp elimizi de barışalım…

Bu arada Samba’yı bilmeyenler için kısaca anlatayım. Samba, LINUX-UNIX işletim sistemleri ile Windows NT ve Windows 9X işletim sistemleri arasındaki iletişimi sağlayan bir uygulamadır. Linux yüklü bir makinada Samba üzerinden ağdaki windows makinalara ulaşabilir, yazıcı ve dosya paylaşımında bulunabilirsiniz.

Haberin kaynağı